1420


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.

Zobrazení příspěvku č. 68: #

Administrátor --- 10. 2. 2007
Z tisku (výběr za dva měsíce)

Jaký byl začátek roku 2007Toto jsou výpisky z běžných novinových zpráv publikovaných v českých médiích na přelomu roku a v průběhu měsíce ledna a začátku února 2007.

První den roku 2007 padl v hlavním městě teplotní rekord pro toto datum. Teplota v Klementinu dosáhla 12,5 stupně.

Ve druhé polovině ledna je takové teplo, že rekordy nepadají jen odpoledne, ale už i ráno.

Nejteplejší "zima" z dob, kdy se vedou záznamy...

Vědci očekávají, že začínající rok bude nejteplejším rokem ze všech horkých let, jaké jsme kdy zažili.

13. ledna vyhlásili na horách letní provoz.
Skupina polských poslanců chce, aby parlament prohlásil Ježíše Krista polským králem. Návrh usnesení už zamířil do úřadu maršálka Sejmu Marka Jurka. Autoři návrhu jsou podle něj z konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), ultrakatolické Ligy polských rodin, jež je součástí vlády a z Polské lidové strany (PSL).
Polský katolický biskup byl krátce před intronizací usvědčen ze spolupráce s komunistickými tajnými službami a z udávání. Biskup obvinění dlouho odmítal. Pak to vzdal. Polskou veřejnost šokovalo, že biskup o své minulosti několikrát lhal. Než komise doložila fakta, říkal, že tajné policii nikdy nic nepodepsal.
To samé v bledě modré se odehrálo i u nás s jedním českým katolickým biskupem, který udával státní bezpečnosti. I proti předloženým dokumentům o jeho spolupráci s StB tvrdí, že je nevinným a o své minulosti mlží. Odhady o spolupracovnících StB v řadách katolického kléru hovoří o 150 až o mnoha stovkách lidí. Přesná čísla neexistují.

V Polsku podle odhadů byl každý desátý polský kněz spolupracovníkem tajné komunistické policie.

Biskup Československé církve husitské, ač ženatý, zahořel nečistou vášní a zatoužil po homosexuálním styku se svým mladým věřícím. Jeho husitská Eminence poslala mladíkovi roztouženou SMS zprávu znějící: "Chci se s tebou vyspat, vole." Poté co se celá věc provalila, biskup zatloukal, zaklínaje se svou zbožností. I když byl nakonec usvědčen, odstoupit nehodlá.

Slovenský metropolita Ján Sokol v televizním vysílání řekl, že "za druhé světové války byla na Slovensku blahobyt", a že "si velice váží prezidenta Jozefa Tisa". Slovensko v té době dobrovolně posílalo své židovské občany na smrt a ještě za to fašistickému Německu platilo. Jeho slova pobouřila Rómy i Židy.
V měsíčníku "OPEC Bulletin" vydávaném stejnojmennou kartelovou organizací producentů ropy, uvedl dr. Shokri M. Ghamen, výkonný předseda výboru řídící libyjskou národní těžební společnost, že většinový konsensus potvrzuje konec éry levné ropy a blízké dosáhnutí tzv. ropného zlomu (Peak Oil).

Virus chřipky neustále mutuje. Pandemie chřipky, která se očekává každým rokem, může usmrtit až 62 miliónů lidí. V roce 1918 pandemii podlehlo 50 miliónů a experti předpovídají, že obětí by dnes mohlo být mnohem více než tehdy a to i navzdory dnešním medicínským možnostem.

Nejsilněji pandemie udeří v nejchudších zemích světa. Jedním z mnoha důvodů, proč tomu tak bude, je obrovské množství lidí nakažených virem HIV, který ničí obraný systém lidského těla a malárie. Bohužel i přes vědomí této skutečnosti se rozvojové země nemohou více na hrozící nebezpečí připravit.

Někteří vědci předpokládají, že bezprostředně hrozící nebezpečí představuje právě ptačí chřipka. Ta prozatím čítá jen 258 případů přenesení viru H5N1 na lidi, ale strach z rychlé mutace a spuštění smrtelné pandemie je obrovský. Pokud tato situace nastane, počet obětí se bude pohybovat mezi 50 až 70 milióny.

Občanské sdružení Gay iniciativa ukončilo ke 31. prosinci 2006 svoji činnost v Česku. Důvodem rozpuštění je fakt, že se sdružení podařilo prosadit skoro všechny záměry, které si stanovilo.

Do republiky se přihnal orkán. Meteorologové uvedli, že takovou rychlost větru u nás nepamatují.

Vichřice a orkán v západní Evropě v i ČR - v noci z 18. na 19. ledna.
Zde vítr na některých místech přesahoval 200 km/hod. Střední Čechy 140-150 km/hod. Třetina obyvatel ČR bez el. proudu. Polomy v lesech ve stejném objemu jako běžná celoroční těžba dřeva. 4 mrtví lidé. V Evropě zabil orkán už 30 lidí.

Poté co lidem odnesl střechy, prudce klesla teplota a začalo do okrytých domů sněžit.

Asi čtvrt miliardy korun představuje škoda, kterou způsobila větrná smršť zákazníkům dvou největších domácích pojišťoven.

Pak se krátce po sobě přihnaly ještě dvě další vichřice.

Podepisovala se Charta Oecumenica.
Británie: Průzkum veřejného mínění: "Náboženství je škodlivé"
82 procent Britů zastává názor, že náboženství vytváří ve společnosti napětí. Šedesát procent Britů jsou ateisty.
Většina lidí v Británii si myslí, že náboženství páchá víc škody než užitku.
Skandál se zneužíváním nezletilých vojáky OSN se dále rozrůstá. Po Kongu, Haiti a Libérii jsou další případy hlášeny i ze Súdánu, kde měly podle internetového vydání britského deníku Daily Telegraph příslušníci mírových sil OSN v misi UNMIS zneužívat desítky dětí. Některým bylo jen dvanáct let.

NASA varuje: Globální oteplování už nelze zvrátit
Budoucnost obyvatel Země je při stávajícím oteplování nejistá.

Podle vědců z agentury NASA nelze globální oteplování zvrátit. Jen velmi drastické změny v příštích letech by mohly katastrofální dopady skleníkového efektu zvrátit. Jenže vůle k nim není, a tak v roce 2015 bude o 35 procent více oxidu uhličitého v atmosféře a nastane doba velkého tání ledovců, na jejímž konci nebude led ani na pólech.

Jim Hansen z Goddardova institutu pro vesmírné studie při NASA je velmi skeptický. Podle něj již lidé nedokáží zvrátit účinky skleníkového efektu. Obává se, že ač nerad, dožije se okamžiku, kdy na severním pólu nebude kousek ledu a jeho domovský New York bude pod hladinou moře. Voda zaplaví velkou část pevniny a vyžene z domovů až polovinu všech lidí na světě.

"Polovina lidí na světě žije v patnáctimílovém pásu na pobřeží. Velké aglomerace největších měst světa jsou právě na pobřeží. Jakmile jednou proces začne a rozjede se, už ho nebudeme moci zvrátit.

Američané přišli na to, že "válku v Iráku nevyhrávají". V důsledku americké invaze do Iráku již přišlo o život milión Iráčanů (přesným počítáním zmařených životů obyvatel Iráku se nikdo v USA nezabývá).

Američané jsou v Iráku od 20. března 2003 od čtvrt na dvě po poledni. Tedy zhruba 3 roky bez tří měsíců, což je cca 1000 dní. Jeden den (v průměru) stojí USA 300 milionů dolarů, což je 1000 dní x 300.000.000 USD = 300 miliard dolarů prošustrovaných doposud na ztracené vartě v poušti.

Většina Američanů, plných 70 procent, nesouhlasí s vysláním vojenských posil do Iráku.

Loni výrazně přibylo případů klíšťové encefalitidy, v porovnání s předchozím rokem počet stoupl o 60 procent.
Lékaři v loňském roce zaznamenali celkem 1028 těchto onemocnění - nejvíce za posledních více než 20 let.

V naší republice chtějí Američani mít svou protiraketovou základnu.

Washinton Post: Proti americkým raketám ve východní Evropě protestují místní lidi i Rusko
Plány Bushovy vlády vybudovat ve východní Evropě raketový obranný štít vyvolává protesty z Ruska i od místních lidí, kteří jsou proti zahraničním vojenským základnám a obávají se, že se v důsledku těchto vojenských zařízení jejich země stanou terčem útoků.

Rusko se cítí být plány USA na militarizaci střední Evropy ohroženo.
V Americe se střídají větrné bouře, sněhové vánice s kalamitami, led a nakonec pak mrazy (až k minus 40 stupňům C). Prezident vyhlašuje v řadě oblastí výjimečný stav. O život přišly desítky lidí. Milióny lidí bez elektřiny.

Duchovní centrum v New Yorku vydalo eroticky laděný kalendář nahých mužů ...
Všichni nazí modelové se však hlásí k tomu, že pravidelně chodí do kostela. Duchovní centrum SCNY je středisko pro všechny věřící a spirituální osoby bez rozdílu vyznání. Provozovatelé SCNY hovoří o vedení života duchovní cestou, hovoří o člověku a božské jednotě mysli, těla i duše. Co je lidštější, božštější a svatější než nahá postava?, odpovídá reverendka centra.

Izrael si vypracoval tajné plány, jejichž cílem je zničit íránské zařízení na obohacování uranu, a to taktickými jadernými zbraněmi. Tvrdí to britský týdeník Sunday Times na základě informací z izraelských vojenských kruhů.
WASHINGTON - FBI oznámilo, že americké bezpečnostní složky zaznamenaly nárůst počtu loupeží o 9,7 procenta; vražd bylo o 1,4 procenta víc a nebezpečných násilných činů o 1,2 procenta. Počet vražd však roste už od roku 1999, kdy jich bylo spácháno 15 500. V roce 2003 to už bylo o tisíc více.
Kromě toho, že AIDS zrychlilo své šíření, přišla na toto téma další zpráva:
Zdravotníci ze Spojených států amerických objevili u čtyř mužů nový typ viru HIV. Je velmi nebezpečný, protože dosud vyvinuté léky, které zpomalovaly rozvoj nemoci AIDS jsou proti němu bezmocné. Pokud se začne tento kmen šířit, patrně bude mít smrtelné následky a vědce postaví opět na začátek problému, jak zastavit zabijáka jménem HIV. V Seattlu už při léčbě tohoto nově zmutovaného kmene selhaly dva jinak velmi účinné medikamenty.

Svět se přiblížil k nukleární či ekologické apokalypse. To bylo hlavní sdělení skupiny prominentních vědců. Podle známého astrofyzika a člena rady BAS Stephen Hawkinga, jsou nyní klimatické změny pro lidstvo "nebezpečnější než terorismus".
Vědecká zpráva vypracovaná pro OSN, konstatuje, že nejpravděpodobnější příčinou klimatických změn, které jsou nezastavitelné, je lidská činnost. Zpráva hovoří o zvýšených hladinách moří, které potrvají dlouhá staletí, a o vzrůstu teploty, který by způsobil, že bude většina jižní Evropy neobyvatelná.

Nejpřesnější odhad klimatických změn je nyní ve výši 3 stupňů Celsia. To, jak uvádějí odborníci, by samo o sobě mohlo mít dramatický dopad na počasí a na flóru a faunu na celém světě. Svět by mohl trpět extremnějšími dešti a suchy. Oblasti, které už v současnosti trpí suchem, by se mohly stát obětí mnoha let sucha. Oblasti s většími srážkami by mohly trpět pravidelnými povodněmi. Výkonný ředitel ekologického programu OSN Achim Steiner konstatuje, že ho z těchto důkazů mrazí a že ti, kdo je chtějí ignorovat, budou zřejmě v budoucnosti považováni za neodpovědné.

Globální oteplování "velmi pravděpodobně" způsobil člověk
Klimatické změny, jichž jsme svědky po celém světě, byly "velmi pravděpodobně" způsobeny člověkem, konstatuje Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC).
Výrazem "velmi pravděpodobné" míní panel větší než devadesátiprocentní pravděpodobnost.
Zřejmě budou předpovídat průměrný vzrůst teploty o 2 – 4,5 stupňů Celsia do konce století, ale nevyloučí ještě větší oteplení.

...zpráva Mezinárodního panelu pro podnebné změny je založená na výzkumu dvou a půl tisíce vědců. IPCC konstatuje, že je velmi pravděpodobné, že většina vzrůstu teploty během dvacátého století je důsledkem lidské činnosti. Zdá se to být opatrná formulace, která odráží intenzivní handrkování, které předcházelo zveřejnění této zprávy.
...Měli jsme více než 600 odborných recenzentů. Ke zprávě jsme přijali více než 30 000 připomínek. Bylo to neuvěřitelné úsilí, po celou řadu let, jehož účelem bylo vytvořit vědeckou analýzu nejvyšší kvality.

...většina politické skepse ohledně globálního oteplování pocházela dosud ze Spojených států, včetně prezidenta Bushe.

...údaje o tom, že člověk způsobuje globální oteplování jsou známy už od počátku devadesátých let a důvodem, proč se proti nim nezačalo jednat už dávno, je to, že Spojené státy v této věci neprokázaly vůdcovství, které od nich svět očekával. Poukázal na to, že za to může jediný člověk, dlouholetý generální ředitel americké ropné společnosti Exxon Mobile, a zdůraznil, že v důsledku obrovské lobbistické moci jediné instituce, American Enterprise Institute je pozoruhodné, že jediný člověk může ohrozit budoucnost planety.

Vědci mimo jiné varovali, že pokud svět nezačne provádět razantní opatření proti globálnímu oteplování, do konce století se jižní Evropa a Středozemí stane neobyvatelným.

Zpřesňuje se odhad oteplení do konce století na 2 až 4,5 stupně Celsia vůči preindustriální době (před koncem 18. století), s nejpravděpodobnější hodnotou 3 stupně. Minulá zpráva očekávala oteplení jen o 1,3 stupně, i to by však znamenalo nejteplejší století za 10 tisíc let. Poslední dobou stále častěji padají teplotní rekordy, ať už pro konkrétní den, pro celý rok či desetiletí. I pro právě začínající rok 2007 MetOff soudí, že bude nejteplejším v historii měření.

Spustí se podle vědců řada vzájemně se umocňujících jevů, jež neodvratně povedou k zásadním změnám podnebí na Zemi. Ty se projeví tropickým podnebím ve střední Evropě, zaplavením pobřežních oblastí, rozšířením pouští na západě a ve středu USA, vysušením pralesů Amazonie, Afriky a Indonésie, zánikem Velkého bariérového útesu, roztáním oblastí věčně zmrzlé půdy, jež uvolní obrovské množství metanu, a dalšími změnami. Průvodním jevem bude pád zemědělské produkce a novodobé stěhování národů do vyspělých zemí s přijatelným podnebím.

Co bude znamenat oteplování?
Podle páteční analýzy OSN bude do roku 2100 na světě daleko tepleji. Co to bude znamenat? zeptal se v sobotu deník Independent:

+2.4 C: Korálové útesy téměř úplně zahynou.
V severní Americe vzniknou prachové pouště ve státech na vysokých planinách, kolem Nebrasky. Zlikviduje to také chovatelství dobytka na rančích. V pěti státech USA, od Texasu na jihu až po Montanu na severu, vzniknou písečné duny.
Zrychlí se stoupání hladin moří, vzhledem k tomu, že ledová vrstva v Grónsku začne nezadržitelně tát. Bude to znamenat, že národy, žijící na atolech zmizí pod hladinou, stejně jako oblasti v deltě velkých toků. V Peru roztají v Andách ledovce a 10 milionů lidí bude trpět nedostatkem vody. Oteplující se moře zlikviduje Velkou korálovou bariéru. Korálové útesy budou v tropických mořích téměř všude zlikvidovány. Po celém světě bude čelit zkáze třetina všech přírodních a rostlinných druhů.

+3.4 C: Dešťové pralesy se promění v poušť.
Amazonský dešťový prales shoří v ohnivé bouři katastrofální síly, Jižní Ameriku to pokryje popílkem a kouřem. Jakmile se kouř rozptýlí, vnitřní území v Brazílii se stane pouští. Do atmosféry se dostane spálením pralesů obrovské další množství uhlíku, což dále posílí globální oteplování. V létě zmizí z Arktidy veškerý led, takže severní pól bude poprvé za tři miliony let zcela bez ledu. Polární medvědi, mroži a tuleni vyhynou. Kalifornie bude trpět nedostatkem vody, protože roztají sněhy v Sieře Nevadě. Desítky milionů lidí budou muset hledat útočiště jinde, vzhledem k tomu že se poušť Kalahari rozšíří po jihu Afriky.

+4.4 C: Tající ledy na pólech donutí miliony lidí k útěku.
Rychle stoupající teplota v Arktidě způsobí, že začne tát sibiřský permafrost. Tím se uvolní do atmosféry obrovské množství metanu a C02. V důsledku toho budou dál rychle stoupat globální teploty. Tající led na pólech a stoupající hladiny moří donutí k útěku ze svého bydliště více než 100 milionů lidí, zejména v Bangladéši, v deltě Nilu a v Šanghaji. Horko a sucho způsobí, že většina subtropického pásma se stane neobyvatelným: Evropa bude postižena obrovským přesunem obyvatelstva. V jižním Španělsku, v Itálii a Řecku se rozšíří pouště. Více než polovina divokých přírodních druhů bude zlikvidována, bude to největší katastrofa od vyhynutí dinosaurů. V Austrálii už nebude možná zemědělská výroba.

+5.4 C: Hladiny moří stoupnou o pět metrů.
Ledový povrch v západní Antarktidě roztaje, což nakonec způsobí další zvýšení hladin moří o pět metrů. Pokud budou tyto teploty trvalé, na planetě všude roztaje veškerý led a hladiny moří budou o 70 metrů výše než dnes. Společnost v jižní Asii se rozloží v důsledku zmizení ledovců v Himalájích, v důsledku toho, že vyschne řeka Indus a ve východní Indii a v Bangladéši budou monzúnové povodně ohrožovat miliony lidí. Super El Nino bude vyvolávat globální chaos. Většina lidstva se bude snažit zachránit před vyššími teplotami přesunem blíž k pólům. Desítky milionů uprchlíků si vynutí vstup do Skandinávie a na britské ostrovy. Na světě dojde k vyčerpání zásob potravin.

+6.4 C: Většina života na této planetě bude vyhlazena.
Oteplující se moře povedou k možnému uvolnění hydrátů metanu, uložených na dnech moří. Po obloze budou létat metanové ohnivé koule, což vyvolá další globální oteplování. Oceány přijdou o svůj kyslík a promění se v stagnantní vody. Začnou uvolňovat sirovodík a zlikvidují ozónovou vrstvu. Pouště se rozšíří skoro až do Arktidy. Po světě bude docházet k obrovským hurikánům, které budou způsobovat přívalové povodně, které splaví z území půdu. Z lidstva zůstane na světě jen malé množství lidí, kteří se budou snažit přežít jako polární uprchlíci. Většina života na planetě Zemi bude zlikvidována, neboť teploty stoupnou výše než za stamiliony let.


Na otázku: "Jaké počasí bude řekněme za 10 000let v Evropě? Doba ledová nebo tropická?" Odpověděla česká meteoroložka: "Myslím, že bude počasí velmi podobné tomu dnešnímu, jen průměrné teploty by mohly být o něco vyšší."
Čtvrt miliónu dětí sloužilo ve světě v roce 2006 jako vojáci.

Po celém světě klesá hladina spodních vod. Průměrně o jeden metr za rok.
Církve v Česku dlouhodobě zápasí s nedostatkem věřících. Situace se zřejmě ještě zhorší. I přes pestrou nabídku výuky náboženství totiž duchovní často nemají koho učit, uvádí dnešní Olomoucký deník.

"Ze strany rodičů nebyl o výuku náboženství zájem, proto se u nás nevyučuje," uvedl Zbyněk Kundrum, ředitel Základní školy v Olomouci, ředitelka další základní školy v Olomouci Radka Hladíková uvádí, že výuka je záležitostí pouze několika jednotlivců. Počty dětí na náboženství dlouhodobě klesají.

PF 2007
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz