1415


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.

Zobrazení příspěvku č. 45: #

Administrátor --- 3. 1. 2007
Z došlé pošty

Vážení,

v příloze Vám zasílám protest a výzvu, kterou napsal kolega režisér všem lidem, kteří si váží národní tradice, svých vlastních kořenů a víry našich předků. Byl naprosto šokován způsobem, jakým TV Nova zacházela se sochami světců, které animovala v tanečním rytmu. Možná se mnozí z Vás na televizi nedívají, nebo jste se nedívali právě 31.12.

Dívala jsem se několik minut - a znechuceně odešla: Mejdan na Václaváku v podnoží soch českých patronů a světců, k nimž Češi s úctou vzhlíželi po celá staletí, začínal oplzlým vtipem herce Vydry. Jeho obsah byl asi tento: Mladý kněz zpovídá dušičku, která se přiznává k orálnímu sexu. Kněz neví, co jí má uložit - a tak běží do oltáře a ptá se kostelníka, co dával předchozí farář za orální sex? Odpověď zněla: Tatranku. Salva smíchu z přeplněného Václaváku slyšet nebyla. Buď tam byli samí cizinci, nebo si již i Češi uvědomili, že ani tak není čemu se smát.

Před vánocemi jsem se vrátila z delšího pobytu v Libyi. Jeden muslim mi při rozhovoru na náboženské téma řekl: stejně bude celá Evropa muslimská. Ptala jsem se proč si to myslí? - Protože křesťané jsou sice omýváni evangelijní zvěstí, ale uvnitř mrtví, - odpověděl, - kdokoliv si kdekoliv uráží svaté i Ježíše i Pannu Marii a takzvaným evropským křesťanům je to jedno... Vám to vůbec nevadí. Nikdo se neozve. - Měl pravdu?

To záleží i na Vás. Přečtěte si pozorně výzvu v příloze. Stojí to za to. Stojí za to nemlčet a veřejně se vyjádřit. Stojí za to, začíst vést diskusi o tom, které symboly národa a státnosti nelze urážet a zesměšňovat, co je vkusné, a co nevkusné, a co by nemělo být v žádném případě přípustné.

-----------------------

Výzvu, která byla přiložena k e-mailu jsem umístil na web:

www.orthodox.or.cz/protest-proti-zesmesneni-soch-narodnich-svetcu.htm
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz