1406


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.

Zobrazení příspěvku č. 35: #

jer. Jan z Jihlavy --- 13. 12. 2006
Pravoslavný biskup vězněm svědomí v Makedonii

Představitel Pravoslavné církve v Americe volá po osvobození uvězněného arcibiskupa Jovana

Je to už 120 dní, co byl ve státním vězení "Idrizovo" ve Skopje znovuuvězněn arcibiskup ochridský a metropolita Skopje Jovan (Jan) Republiky (FYR) Macedonia. Teror, který provádí vláda Republiky (FYR) Makedonie za spoluúčasti státem podporované a samozvané "Makedonské orthodoxní církve" na svých vlastních občanech, nejenže nepolevuje, ale naopak sílí. Arcibiskup Jovan je jediný křesťanský klerik v Evropě, který je uvězněn jako vězeň svědomí pod záminkou falešných obvinění z finanční zpronevěry. Křiklavé násilí prováděné proti základním náboženským právům v Republice (FYR) Macedonia je smutným projevem absence základních demokratických standardů v této zemi.

V dopise z 1. prosince 2006 adresovaném Nikolovi Gruevskému, premiérovi Republiky makedonské, od Jeho Blaženstva metropolity Hermana, hlavy Pravoslavné církve v Americe, vyjadřuje hluboké znepokojení nad osudem Jeho Eminence arcibiskupa Hermana Ochridského, který byl nedávno podruhé uvězněn.

V r. 1960 Pravoslavná církev v Makedonské republice jednostranně vyhlásila svou autokefalitu, čímž přerušila společenství se Srbským patriarchátem a ostatními sesterskými pravoslavnými církvemi ve světě. Schismatická Makedonská církev doposavad udržuje nepřátelský spor se Srbskou pravoslavnou církví.

Arcibiskup Jovan, který se před několika lety se vrátil k Srbskému patriarchátu a zrušil vazby na schismatickou Makedonskou církev, se stal cílem stran, naladěných proti Srbské církvi, i civilní správy. Poprvé byl uvězněn v červenci r. 2005 a strávil 18 měsíců ve vězení ve Skopije pro údajné "vyvolávání národnostní, rasové a náboženské nenávisti, pro rozkol (schisma) a netoleranci".

Svobodu pro arcibiskupa Jovana Ochridského

Petici žádající jeho propuštění již v USA podepsalo 5000 lidí (různých náboženství, národů a povolání).

Petice je zde http://www.petitiononline.com/3001sd/petition.html

Webová stránka pro osvobození arcibiskupa Jovana: http://freearchbishop.com

(Přeloženo z KIM Info-servis, www.kosovo.net)
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz