1415


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.

Zobrazení příspěvku č. 21: #

Administrátor --- 14. 11. 2006
Z tisku

Moskevský patriarcha Alexij II. se setkal se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem 7. listopadu 2006 v Daniilovském monastýru.

Patriarcha poznamenal, že většina pravoslavných věřících Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku žije ve Slovenské republice. "Považuji za velice důležité, že při rozdělení země na dva státy zachovala Církev jednotu nad státními hranicemi. Podobně i Ruská pravoslavná církev sjednocuje věřící nejen v Rusku, ale i na Ukrajině, Bělorusku, pobaltských státech, Moldávii, střední Asii a dalších zemích," uvedl patriarcha.

K tomu ještě představitel Ruské pravoslavné církve dodal, že národy Ruska a Slovenska náleží ke společné tradici svatých slovanských věrozvěstů, apoštolům rovných Cyrila a Metoděje, a vyzval, aby tato tradice sjednocující oba národy byla bedlivě chráněna.

Prezident Ivan Gašparovič odevzdal patriarchovi pozdravy ode všech pravoslavných obyvatel Slovenska a zvláště od představitele Pravoslavné církev v českých zemích a na Slovensku arcibiskupa Christofora a arcibiskupa prešovského Jána. Prezident podtrhl, že pravoslavní věřící přinášejí významný vklad do života země a k upevnění jednoty národa. Poté s vděčností ocenil roli moskevského patriarchy v životě pravoslavného světa.

Při rozhovoru bylo také zmíněno téma budování pravoslavného katedrálního chrámu v Bratislavě. Místo stavby bylo posvěceno již v r. 1996 patriarchou Alexijem a metropolitou Dorotejem. Slovenský prezident uvedl, že v následujícím roce je plánováno dokončit stavbu chrámu a pozval patriarchu Alexije na návštěvu Slovenska.

Alexij II. poděkoval za pozvání a poznamenal, že oficiální církevní delegace bude poslána na oslavy, které se budou konat 7.--9. prosince t.r. u příležitosti 55. výročí udělení autokefality, kterou Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku dostala od Ruské pravoslavné církve.

http://www.mospat.ru/index.php?page=33771
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz