1415


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.

Zobrazení příspěvku č. 14: #

Administrátor --- 4. 11. 2006
Zpráva z tisku

Zástupci pravoslaví a evropských politických stran se sejdou v Bratislavě 30.10. 2006

Ve dnech 9.-10.11.2006 se v bratislavském Crowne Plaza Hotelu uskuteční setkání představitelů Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s politiky frakce Evropské lidové strany (křesťanských demokratů) a Evropských demokratů (EPP-ED). Setkání nese název Otevírání nových horizontů pro Evropu skrze lidskou solidaritu – náboženství a politika v akci".

Dvoudenní konference bude zahájena modlitbou francouzského arcibiskupa pro ekumenický patriarchát, metropolity Emmanuela. Přítomné pozdraví předseda EPP-ED prof. Hans-Gert Pöttering, bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a řečníci ze Slovenské biskupské konference i z pravoslavné církve.

Se zprávami o situaci jednotlivých zemí regionu vystoupí řečníci za pravoslavnou a katolickou církev ze Srbska, Černé Hory a Chorvatska a europoslanec Pál Schmitt, předseda Meziparlamentní delegace pro vztahy s Chorvatskem. Mezi pozvanými jsou i premiéři Vojislav Koštunica (Srbsko), Ivo Sanader (Chorvatsko) a Konstantinos Karamanlis (Řecko), dále koordinátor Paktu stability pro Jihovýchodní Evropu dr. Erhard Busek a dr. Christian Schwarz -Schilling, vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně.

Druhé zasedání bude věnované Soluňskému procesu, nazvané "Přijetí národů Západního Balkánu v Evropě". S příspěvky vystoupí europoslanec a předseda Meziparlamentní delegace pro vztahy s Makedonií Giorgios Papastamkos, sarajevský kardinál Vinko Puljić a političtí i církevní představitelé Makedonie, Bosny a Kosova. Promluví též zástupci islámu. Pozván byl také někdejší finský prezident Martti Ahtisaari, v současnosti zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo. Po skončení zasedání a následné debatě se účastníci přesunou do Nitry, kde se pomodlí u ostatků sv. Cyrila.

Páteční zasedání bude věnováno zemím východní Evropy – Běloruska, Moldávie a Ukrajiny - a vystoupí na něm předseda Výboru pro zahraniční záležitosti Elmar Brok, europoslanec Ioannis Varvitsiotis, zpravodaj "New Neighbourhood Policy" Giorgios Dimitrakopoulos a zástupci pravoslavné a katolické církve zmíněných zemí. Mezi pozvanými jsou dále představitelé běloruských a moldavských politických stran a ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

Na závěr celého setkání účastníci přijmou společnou deklaraci a závěry.
(Dle Christnet.cz)
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz